گرده افشانی مهمترین فایده زنبورعسل

زنبورعسل گرده افشان در حالی که بیشتر افراد فکر می کنند مهمترین کار زنبورعسل تولیدعسل  و سایر محصولات مثل گرده گل و ژل رویال  می باشد اما اینگونه نیست در واقع 90 درصد کارایی زنبورعسل مربوط به گرده افشانی می باشد.

گرده افشانی در گیاهان و درختان به روش های مختلفی انجام می شود که گرده افشانی به وسیله حشرات و مخصوصا زنبورعسل مهمترین روش القاح گیاهان می باشد.زنبورعسل در هر پروازش به بیرون کندو در حستجوی شهد و یا گرده گل از گل های زیادی بازدید می کند. گرده گل که در واقع اسپرم گیاهان هستند به پرزهای بدن زنبور می چسپند و یا زنبور خودش آنها را جمع آوری می کند و در بازدیدش از گل های دیگر گرده های گل باعث باروری آن گل می شوند.

در بسیاری از درختان میوه مثل سیب یا گیلاس و ... 90 درصد کار گرده افشانی و بارورسازی را زنبورعسل انجام می دهد. گرده افشانی درختی مثل بادام هم به صورت 100 درصد توسط زنبورعسل انجام می شود. گیاهان و درختانی هم که توانایی خودگرده افشانی را دارند اگر زنبورعسل این کار را برایشان انجام دهد کیفیت و کمیت محصولشان جندبرار خواهد شد. مقایسه کنید با ازدواج فامیلی و غیرفامیلی!

فرایند گرده افشانی توسط زنبورعسل

به خوبی مشخص می شود که اگر زنبورعسل نباشد میزان کمیت و کیفیت محصولات کشاورزی به شدت کاهش می یابد و طبق نظر کارشناسان محصولات کشاورزی به 25 درصد کاهش میابند یعنی زنبورعسل نقش مستقیم در تولید 75 درصد محصولات کشاورزی مورداستفاده انسان را دارد. در سال 1999 محققان دانشگاه کرنل امریکا نقش زنبورعسل در تولید محصولات کشاورزی آمریکا را بالغ بر 14.6 میلیارد دلار برآورد کردند.فکر می کنید این رقم برای کشور ما و یا کره زمین چقدرخواهد بود؟

متاسفانه در کشور ما در فصل کوچ دادن زنبورهای عسل بسیاری از باغ داران مانع از گذاشتن کندوها درون باغشان می شوند وبسیاری حتی طلب کرایه زمین می کنند وبدتر از همه با سمپاشی بی موقع و غیراصولی زنبورهای عسل را قتل عام می کنند. غافل از اینکه 90 درصد سود زنبورهای عسل به محصولات آنها برمیگردد. در کشورهای توسعه یافته یک هماهنگی سازمان یافته بین کشاورزان و باغداران و زنبورداران وجود دارد که هم باعث رضایت کشاورز و هم باعث رضایت زنبوردار می شود.

دربعضی از استان های کشور چین به دلیل استفاده بی رویه از سموم کشاورزی هیچ حشره ای باقی نمانده است و مجبورهستند گرده گل بخرند و به صورت دستی و گل به گل خودشان عمل گرده افشانی را انجام بدهند!! کاری که زنبورعسل بدون هیچ منتی انجام میدهد.

بدون زنبورعسل و دیگر حشراتی که گرده افشانی را انجام می دهند گیاهان و درختانی که برای گرده افشانی به این حشرات وابسته اند نابود خواهند شد و انسان ها منبع غذا و اکسیژن خود را از دست می دهند و به قول اینشتین انسان فقط 4 سال بدون زنبورعسل زنده خواهد ماند. کشاورزانی که دانسته یا نادانسته با سموم شیمیایی زنبورهای عسل را می کشند باید بدانند با این کار به طبیعت آسیب می زنند و زندگی نسل های آینده را به خطر می اندازند. با خانواده و دوستان خود درباره مهمترین نقش زنبورعسل صحبت کنید و آنها را از اینکه چقدر زنبورهای عسل برای طبیعت مهم می باشند آگاه کنید

حمايت از ما (+1 در گوگل) فراموش نشه

 مقالات مرتبط: 

این مطلب را به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

دریافت رایگان

معجون و نوشیدنی عسل

ماسک صورت

 به ما بپیوندید

مشترک ایمیلی هزارهانی شوید و مطالب بعدی را از طریق ایمیل دریافت کنید

شما اینجا هستید: صفحه اصلی وبلاگ زنبورعسل گرده افشانی مهمترین فایده زنبورعسل

درباره ما

هزارهانی یک پایگاه آموزشی با وبلاگی به روز و مطالب مفید و ناب در مورد زندگی سالم، مواد غذایی طبیعی، سلامتی و درمان بیماریها به روش طب سنتی و طبیعی، لوازم آرایشی طبیعی و  معرفی خواص محصولات زنبورعسل می باشد.

عضویت در خبرنامه

برای دریافت آخرین مقالات هزارهانی ایمیل خود را وارد کنید