روش دسته بندی عسل و افسانه عسل تک گل

 تقسیم بندی عسلیکی از تقسیم بندی های رایج در مورد عسل بر اساس منبع شهد آن هست مثلا عسل آویشن، عسل گون، عسل کنار، عسل اسطوخودوس و غیره. اما این نامگذاری دقیق نیست. در بین مردم تصور می شود که مثلا عسل آویشن تماما از شهد گل آویشن درست شده است اما این امکان ندارد و عسل تک گل طبیعی وجود خارجی ندارد.

اصولا عسل تک گل که فقط از شهد یک گل  تولید شده باشد وجود ندارد. 

کسانی که موقع فروش عسل ادعای تک گل بودن آن را دارند نادانسته یا دانسته اشتباه می کنند. شهد غالب عسل را پوشش گیاهی غالب منطقه مشخص میکند. یعنی اگر کندوها در منطقه ای باشند که بیشتر گل های شهددار آن منطقه آویشن باشند. شهد غالب عسل به دست آمده، آویشن هست و این به این معنی نیست که زنبورهای عسل کارگر از شهد گلهای دیگر موجود در منطقه استفاده نمیکنند. پس در نام گذاری عسل ها بهتر است بگوییم مثلا شهد غالب این عسل  آویشن هست تا اینکه بگوییم عسل تک گل آویشن.

 گفته می شود که زنبورعسل تمایل دارد فقط از یک نوع گل شهد جمع آوری کند و از این طریق عسل تک گل تولید میشود. این حرف قابل قبول نیست چون زنبورهای عسل روی گل های مختلف مینشینند و همیشه دنبال بهترین شهدها می گردند. و نمی توان زنبور عسل را مجبور کرد که از شهد یک نوع گل استفاده کند. در قرآن هم خداوند خطاب به زنبورعسل می فرمایند( ...ثم کلی من کل الثمرات...) یعنی از هر ثمره ای بخور.

 اگر هم  فرض کنیم این دلیل برای تولید عسل تک گل درست باشد. مثلا کندوی الف فقط شهد آویشن جمع کرده کندوی ب فقط شهد گون، و زنبوردار عسل کندوها را جداگانه برداشت نمیکند و همه آنها را با هم بر میدارد و عسل کندوهای مختلف باهم مخلوط میشوند به خاطر همین بهتر است بگوییم که شهد غالب عسل فلان گل هست.

تقسیم بندی رایج عسل در بین زنبورداران بر اساس فصل برداشت عسل و به صورت زیر می باشد.

 عسل بهاره که معمولا شهد غالب آن بهارنارنج و پرتقال هست و هم در نواحی شمالی کشور و هم در نواحی جنوبی کشور که مرکبات دارند برداشت می شود.

عسل تابستانه که در اوایل تابستان و در دامنه کوهستان برداشت می شود و بسته به اینکه کندوها در چه منطقه ای باشند شهد غالب آن متفاوت هست  و شهد گیاهان دارویی کوه را دارد اما بیشتر شهد غالب آن آویشن و یا گون می باشد

عسل پاییزه: که در اوایل پاییز  و در دامنه کوه برداشت می شود و شهد غالب آن می تواند متفاوت باشد و گاهی اوقات هم شهد غالبی ندارد و ترکیبی از شهد گیاهان دارویی مختلف هست که در بازار آن را به نام  عسل چهل گیاه کوهی هم می شناسند.

منابع:هزارهانی

 مقالات مرتبط:

این مطلب را به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نظرات  

 
+1 # محمد 1394-01-31 03:12
با سلام
در مورد اینکه عسل تنها از یک گل باشد حق با شماست
گل غالب مورد نظر است.
ولی بهتر است در این مورد بیشتر مطالعه کنید.
در تمام دنیا عسل بر مبنای گیاه غالب دسته بندی می شود و خواص عسل و قیمت آن بر مبنای این موضوع مشخص می شود.
درضمن نوع عسل با آزمایش گرده در تمام دنیا رایج است.
پاسخ | پاسخ با نقل قول کردن | نقل قول
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

دریافت رایگان

معجون و نوشیدنی عسل

ماسک صورت

 به ما بپیوندید

مشترک ایمیلی هزارهانی شوید و مطالب بعدی را از طریق ایمیل دریافت کنید

شما اینجا هستید: صفحه اصلی وبلاگ روش دسته بندی عسل و افسانه عسل تک گل

درباره ما

هزارهانی یک پایگاه آموزشی با وبلاگی به روز و مطالب مفید و ناب در مورد زندگی سالم، مواد غذایی طبیعی، سلامتی و درمان بیماریها به روش طب سنتی و طبیعی، لوازم آرایشی طبیعی و  معرفی خواص محصولات زنبورعسل می باشد.

عضویت در خبرنامه

برای دریافت آخرین مقالات هزارهانی ایمیل خود را وارد کنید